loader image

cbd, a depresja, nerwica

Według danych udostępnionych przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Znajduje się w czołówce listy najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Stanowi też główną przyczynę niezdolności do pracy. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 10% populacji i liczba ta stale rośnie. Choć coraz częściej się o niej mówi, wciąż jeszcze uchodzi za dolegliwość wstydliwą. Chorzy bywają piętnowani. Spotykają się z też z izolacją społeczną.

Depresja jest chorobą trudną do zdiagnozowania, nieuleczalną (możliwe jest jedynie zneutralizowanie objawów), która na dodatek często nawraca. Rozpoznanie staje się o tyle kłopotliwe, że co jakiś czas każdy z nas przeżywa gorsze chwile, boryka się z trudnościami i spadkiem nastroju. Granica między zwykłym smutkiem a stanem chorobowym bywa nieostra, jednak z pewnością niepokojące powinny wydać nam się, takie objawy jak: utrzymujący się stan obniżonego nastroju, niska samoocena, brak energii i poczucia sensu, ograniczenie zainteresowania i przyjemności z wykonywania większości czynności, spadek sprawności intelektualnej, problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy, obniżenie potrzeb seksualnych, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu (spadek masy ciała lub przybieranie na wadze), a nawet myśli samobójcze.

Obecnie depresję, ale też wiele typów nerwic najczęściej leczy się farmakologicznie z użyciem leków przeciwdepresyjnych. Stosuje się również psychoterapię. U większości pacjentów następuje spodziewana poprawa. Jednak zazwyczaj antydepresanty dają pożądane skutki dopiero po kilku tygodniach, a u niektórych osób wywołują wiele niekorzystnych efektów ubocznych.

Za pozytywne skutki leczenia farmakologicznego odpowiedzialne są między innymi interakcje, w jakie wchodzą antydepresanty ze strukturami nerwowymi w naszym mózgu, a konkretniej z tzw. układem endokannabinoidowym. Receptory tego systemu odpowiedzialne są za powstawanie, różnicowanie, rozwój i funkcjonowanie neuronów. Depresja przyczynia się do zakłócania tych funkcji i obumierania komórek nerwowych. Dlatego stymulacja układu endokannabinoidowego jest tak ważna i przynosi korzystne efekty w leczeniu zaburzeń nastroju. Jednym z najlepszych nietoksycznych, naturalnych środków służących pobudzaniu tych struktur jest kanabidiol. CBD nie tylko przyspiesza rozwój i wzrost komórek nerwowych, ale też działa rozluźniająco, niweluje stres, łagodzi lęki i niepokoje, dodaje energii, poprawia koncentrację i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Właśnie dlatego zaleca się go w leczeniu depresji oraz różnego rodzaju nerwic.

Paula

Od czego zacząć stosowanie i jakie dawki ?

Szymon

Prosimy o wysłanie tego pytania przez zakładkę kontakt.

Back to Top